2012-07-02 09:24:29

Targi Sacroexpo 2012

W dniach 18-20 czerwca 2012 na terenie Targów Kieleckich odbyła się czternasta już wystawa budownictwa i wyposażenia kościołów, sztuki sakralnej i dewocjonaliów. Rangę imprezy podkreśla obecność takich gości specjalnych jak kard. Kazimierz Nycz, Wojciech Lubawski - prezydent miasta Kielce, oraz wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, dr Grzegorz Świercz.

 

Na targach Sacroexpo 2012 firma Xella zaprezentowała przede wszystkim płyty izolacyjne YTONG MULTIPOR.

 

Dominik Karwas, Instruktor SILKA/YTONG, podkreśla zalety materiału:
- świetne parametry izolacyjne,
- całkowicie niepalny,
- z naturalnych surowców (piasek, woda, wapno),
- bardzo lekki,
- niezwykle łatwy w obróbce,
- proste klejenie do ściany,
- możliwy do zastosowania od wewnątrz.

 

Możliwość zastosowania izolacji od wewnątrz jest bardzo ważna w budynkach zabytkowych, kiedy konserwator nie zgadza się na pokrywanie wełną lub styropianem zabytkowej elewacji. Bardzo ważna jest również całkowita niepalność.

 

Budynki sakralne często buduje się lub modernizuje sposobem gospodarczym, rękami parafian. Płyty YTONG MULTIPOR przykleja się tak jak glazurę, czyli można taką izolację wykonać we własnym zakresie. Materiał jest miękki co pozwala łatwo modelować dowolne kształty, ale po zazbrojeniu siatką uzyskujemy trwałą powierzchnię.

 

Przy naszym stoisku spotkaliśmy księdza Wincentego Chodowicza z parafii Przemienienia Pańskiego w Odrowążku. Ksiądz Chodowicz jest doskonale zorientowany w tematyce energooszczędności, a jest to tematyka niezwykle istotna w budownictwie sakralnym. W parafii w Odrowążku istniejący kościół nie jest ogrzewany. To powoduje, że zimą wiernym przeszkadza chłód kamiennych ścian.

 

Rozpoczęła się budowa nowego kościoła, który został zaprojektowany jako budynek pasywny, a więc jego koszty ogrzewania będą minimalne. Wykonanie odpowiednio izolowanych ścian zwiększa koszty budowy i ksiądz Chodowicz jest na etapie poszukiwania rozsądnego kompromisu pomiędzy nakładami na etapie inwestycji a kosztami eksploatacji gotowego obiektu.

 

W dziale video znajduje się filmowa relacja z Targów Sacroexpo 2012.