2013-04-26 23:14:56

Ogrzewanie podłogowe a okładziny kamienne

W ostatnich latach ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejsze. Nie dziwi to w kontekście zalet, które taki sposób ogrzewania przynosi w porównaniu z metodami tradycyjnymi. Klasyczne grzejniki, często zakryte meblami czy ciężkimi kotarami, nie spełniają dobrze swojej funkcji, a ciepło przez nie generowane rozchodzi się po wnętrzach nierównomiernie. Warto pamiętać, że z decyzją o ogrzewaniu podłogowym wiąże się także wybór odpowiedniej okładziny.

Dzięki ogrzewaniu podłogowemu mamy pełną swobodę w ustawianiu mebli, ponieważ grzejniki nie zajmują już miejsca przy ścianach. Dzięki temu rozwiązaniu meble nie blokują też ciepłu drogi do wnętrza pomieszczeń. Ogrzewanie tego typu niweluje także szereg innych problemów, takich jak choćby wiecznie wilgotna podłoga w łazience – „podłogówka” powoduje, że woda szybko odparowuje, co sprawia, że w pomieszczeniu zawsze jest sucho. Alergicy również odetchną z ulgą – sucha podłoga jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu i bardziej higieniczna, a do tego zapobiega rozwijaniu się pleśni. Nie bez znaczenia jest też komfort cieplny: w przypadku ogrzewania tego rodzaju najcieplej jest nam w stopy, a najchłodniej w głowę – taki pionowy rozkład temperatury jest dla człowieka najbardziej korzystny.


Jedną z najbardziej istotnych zalet takiej instalacji jest jednak energooszczędność. Choć temperatura wody ją zasilającej jest zbliżona do tej w standardowych grzejnikach (oscyluje w granicach 40–50°C), to „podłogówka” jest efektywniejsza. Żeby instalacja podłogowa spełniała dobrze swoją funkcję, materiał na posadzce powinien być dobrym przewodnikiem ciepła. Najlepiej sprawdzą się tu materiały, które nie zmieniają kształtu pod wpływem temperatury. W praktyce oznacza to płytki ceramiczne lub kamienne. Te ostatnie wykazują największe przewodnictwo cieplne. Z kamienia mamy płytki marmurowe, trawertynowe lub granitowe, które sprawdzą się jako przewodniki ciepła – radzą eksperci z firmy Rogala. Różnica między widoczna jest w odporności na zarysowania i ścieranie. Najtwardszy jest granit, marmur jest bardziej miękki, a trawertyn to materiał o średniej twardości, używany także jako okładzina zewnętrzna.


Niezwykle istotną sprawą w przypadku montażu płytek jest znalezienie odpowiedniego fachowca. Aby nie popełnił on trudnych do późniejszego zniwelowania błędów w trakcie montażu, powinien posiadać wiedzę na temat procesów zachodzących podczas funkcjonowania ogrzewania podłogowego. Najczęściej popełnianym podczas montażu błędem jest układanie płytek na liniach dylatacji, układanie bez spoin oraz stosowanie nieodpowiednich klejów. Zaprawy i kleje używane do montażu płytek muszą być przystosowane do pracy w wysokich temperaturach – będą przecież ogrzewane.
Zanim zdecydujemy się na wybór fachowego instalatora, warto jak najwięcej samemu dowiedzieć się o ogrzewaniu podłogowym i charakterystyce poszczególnych materiałów – pozwoli to nam na ocenę jego kompetencji na etapie podejmowania decyzji o wyborze wykonawcy.