2009-10-26 08:31:43

Na rynku pierwotnym dwójek brak

Kto sądził, że łatwo dziś o mieszkanie na rynku pierwotnym, ten nie próbował chyba znaleźć w stolicy gotowego 2-pokojowego mieszkania w przywoitej cenie. Oferta deweloperska jest w tym zakresie mocno przebrana.

Z szacunków Rzeczpospolitej wynika, że ofertę sprzedażową na rynku pierwotnym stanowi dziś ponad 11 tysięcy mieszkań, z czego ukończonych jest zaledwie ok. 2,6 tys., podczas gdy reszta znajduje się na różnych etapach procesu budowlanego, włączając tu nawet tzw. dziury w ziemi. Te nie są już tak ochoczo nabywane, jak przed kryzysem. Zdecydowaną popularnością cieszą się natomiast lokale gotowe. Tych niestety pomału zaczyna brakować, zwłaszcza jeśli mowa o mieszkaniach 2-pokojowych.

Dlaczego? Z wielu powodów. Podstawowy zaś to niewielki metraż, a w związku z tym również i cena. Łatwiej więc pozyskać kredyt, często nawet w ramach programu „Rodzina na swoim”, co przysparza im dodatkowej popularności. Ale mieszkanie takie postrzegane jest również jako atrakcyjna inwestycja, pozwalająca czerpać zyski z wynajmu. Nie dziwne więc, że dwójki sprzedają się najszybciej.

W chwili obecnej na terenie Warszawy największy wybór mają osoby pragnące zamieszkać na Bemowie. Dane firmy ProDevelopment wskazują, że na nabywców czeka tam ponad 200 lokali przy ul. Górczewskiej i Kocjana. Niewiele mniej, bo prawie 180 mieszkań dwupokojowych jest do wzięcia na Woli, a ok. 160 - na Białołęce. Zdecydowanie gorzej  w tym zestawieniu wypada Wilanów. Tu wybór gotowych dwóch pokoi ogranicza się do ok. 45 lokali przy ul. Kazachskiej, Sobieskiego i Klimczaka. Na prawdziwy deficyt narzekać natomiast można na Żoliborzu, gdzie jeszcze 5 mieszkań w swojej inwestycji przy ul. Gwiaździstej posiada Star Investment. Niewiele lepiej jest w Ursusie (8 lokali w inwestycjach Buszremu przy Rakuszanki i Ebejotu na Ryżowej) czy na Ursynowie, gdzie dostępnych jest 9 mieszkań przy ul. Gawota.

Najciekawsze, że ceny dwójek w zakończonych inwestycjach są średnio o 800 zł/m2 niższe niż w przypadku projektów w trakcie realizacji. To kolejna zachęta, by kupować mieszkania gotowe, zwłaszcza, że za kilka miesięcy lokali dwupokojowych może w niektórych dzielnicach zabraknąć. Jeśli na rynek nie trafią nowe inwestycje, trudno bedzie o nie na Ochocie, Ursynowie, Bielanach i Żoliborzu. Z kolei wysyp ofert nastąpić powienien na Pradze-Południe, Białołęce, Mokotowie Wilanowie i Woli.