2009-04-28 09:16:01

Folia nadal znika z budowy

Minęły już 3 miesiące, od rozpoczęcia akcji Xella Polska - Folia znika z budowy. Jesteśmy na półmetku – akcja zaplanowana bowiem była na pierwsze półrocze tego roku. Czas na pierwsze podsumowanie!

Zima w tym roku długo królowała na budowach, co miało niebagatelny wpływ na rozpoczynane budowy i oczywiście rozpakowywanie palet. W styczniu odnotowaliśmy tylko jedno zgłoszenie. I jak tylko śniegi i mrozy ustąpiły od razu rozdzwonił się telefon ze zgłoszeniami od świadomych ekologicznie firm wykonawczych, firm handlowych czy inwestorów. W tej chwili odebraliśmy już opakowania foliowe z kilkudziesięciu budów w całej Polsce, co łącznie pozwoliło nam zebrać około 5 ton folii!!!

Liderem w zbieraniu folii z budowy jest region kujawsko-pomorski, z którego otrzymaliśmy do tej pory najwięcej zgłoszeń. Tuż za nim jest aglomeracja warszawska. A przekazywane ilości folii kształtują się na różnym poziomie – od wymaganego 1 m3 folii zużytej na budowie domku jednorodzinnego, do ponad 500 kg jednorazowo przekazanej zużytej folii pochodzącej z inwestycji deweloperskich.

A teraz ważne pytanie - jaka jest alternatywa utylizowania folii? Szczerze mówiąc niewielka:
- folię można zakopać w ogródku i potem posadzić na niej trawkę i kwiatki i udawać, że problemu nie było;
- folię można spalić i skazić powietrze w promieniu kilkunastu kilometrów od swojego ogniska;
- folię można wyrzucić do lasu i niech się rozkłada przez najbliższe kilkaset lat
- folię można także wrzucić do kontenera na pozostałe śmieci budowlane i zapłacić za jej wywóz na wysypisko śmieci.

Jak widać, żadna z powyższych opcji nie jest atrakcyjna i często wiąże się z dodatkowymi kosztami (opłata za wywóz, czy też mandat za zaśmiecanie) lub pracą do wykonania. Wystarczy tylko zadzwonić pod numer telefonu 022 742 10 22 i sprawa folii naturalnie się rozwiąże!

Więcej o akcji zbierania folii czytaj na blogu ZdrowaBudowa.pl.