2010-03-03

Ustrzyki Dolne

Większość starszych domów w Polsce wymaga termomodernizacji. Nie zawsze jednak oznacza to kosztowny remont całego budynku. Samodzielnie możemy docieplić swoje mieszkanie, jeden pokój, czy jedną ścianę. 

Państwo Agata i Marian kupili mieszkanie w "bloku". We własnym zakresie wykonali remont. Niestety okazało się, że mieszkanie nie ma wystarczająco docieplonych ścian. Szczególnie  położony od północnej strony pokój syna - Sebastiana. Ściany przemarzały, pojawiła się pleśń. To bardzo źle, szczególnie, że dziecko jest alergikiem.

 

Administrująca budynkiem wspólnota mieszkańców jest niewielka i nie dysponuje w tej chwili środkami na docieplenie całego budynku. Pan Marian szukał metody na docieplenie tego jednego pokoju, od wewnątrz. Trafił na informację o bloczkach YTONG MULTIPOR. Po przeanalizowaniu instrukcji montażu i konsultacjach z kolegą - specjalistą z branży budowlanej - uznał, że będzie w stanie samodzielnie wykonać docieplenie ściany i kawałka stropu (przy krawędzi narażonej na przemarzanie).

 

Mieliśmy okazję uczestniczyć z kamerą w tych pracach. Przed naszym przyjazdem pan Marian zerwał stare powłoki malarskie i miejscowo odparzony tynk. Wyrównał i zagruntował powierzchnię. Układanie bloczków YTONG MULTIPOR staje się proste kiedy po przyklejeniu kilku bloczków opanuje się najważniejszy ruch; przyłożenie bloczka z nałożonym klejem do ściany w odległości kilku centymetrów od wcześniej ułożonych bloczków i następnie dosunięcie do nich przyklejanego bloczka. Taki sposób układania powoduje, że nałożony "grzebieniem" klej, przy przesuwaniu z dociskiem, powoduje "przysysanie" bloczka do podłoża. Bloczek trzyma się ściany, a nawet stropu natychmiast po ułożeniu i nie wymaga żadnego dodatkowego mocowania. Widać to na naszym filmie.

 

Po położeniu bloczków należało zabezpieczyć narożniki i całą powierzchnię ściany za pomocą siatki zatopionej w kleju - tym samym, który służył do mocowania płytek. W sprawnym przeprowadzeniu tych prac i uzyskaniu równej powierzchni pomógł kolega - pan Jakub.

 

Bloczki YTONG MULTIPOR mają świetne właściwości paroprzepuszczalne. Pochłaniają nadmiar wilgoci z pomieszczenia, a oddają kiedy wilgotność spada. Szkoda by było stracić te zalety przez użycie niewłaściwej farby. Pan Marian, po konsultacji zarówno ze swoim znajomym (specjalistą i praktykiem od tynków), jak i z doradcą technicznym firmy Xella, zdecydował się na użycie paroprzepuszczalnej farby silikatowej. Jej właściwości paroprzepuszczalne są bardzo zbliżone do parametrów bloczków YTONG MULTIPOR, a dodatkowo jest odporna na zmywanie, co jest ważne w pokoju dziecka.

 

Metoda docieplania z wykorzystaniem bloczków YTONG MULTIPOR jest ciekawa ponieważ możliwe jest ocieplenie ściany od wewnątrz. To oznacza, że można je wykonać bez oczekiwania na ocieplenie całego bloku, bez ingerencji w elewację, co wymagałoby wielu formalności. Metoda jest prosta, nie wymaga specjalistycznego sprzętu, i każdy, kto samodzielnie wykonuje w domu prace remontowo-budowlane na pewno sobie poradzi.

Pan Marian planuje w wakacje ocieplić kolejny pokój.

Więcej informacji w specjalnym dziale naszego portalu poświęconym bloczkom YTONG MULTIPOR, a także na stronach www.xella.pl w dziale YTONG MULTIPOR

 

Karta inwestycji:

Czytaj także: