2010-07-29

Radom

Wieża ciśnień w Radomiu pochodzi z 1926 roku. Wybudowali ją Amerykanie. Już we wrześniu 2010 znajdą się w niej eleganckie i nowoczesne biura.

O konstrukcji i wykonywanych pracach opowiadał nam Kierownik Budowy, pan Mariusz Dański. Reprezentuje Zakład Remontowo-Budowlany pana Zbigniewa Bąka. Firma działa od 1985 roku i wybudowała wiele obiektów w Radomiu, takich jak Zakład Usługowo-Handlowy "Paola" (powierzchnia 3000 m2), na ul. Wojska Polskiego i Zakład Usługowo-Handlowy na ul. Kieleckiej. Firma wykonuje zarówno budowy "pod klucz" jak i remonty, oraz termomodernizacje. Zleceń w Radomiu jest na tyle dużo, że ogranicza się do działalności prawie wyłącznie na rynku lokalnym.

 

Więcej informacji o samym obiekcie można znaleźć na stronie miłośników wież ciśnień www.wieze.republika.pl , a o historii radomskich wodociągów na stronie www.wodociagi.radom.pl .

 

Wieża ciśnień była po prostu zbiornikiem o pojemności 26 000 litrów (wysokość 27 m, średnica 12 m). Po wycięciu zbiornika wykonano podział na kondygnacje (parter + 6 pięter o wysokości 3,5 m każde). Jest to samonośna, niezależna od zabytkowych murów konstrukcja. Każda kondygnacja zawierać będzie węzeł sanitarny i zaplecze socjalne. Otwarte przestrzenie będą mogły być dowolnie zaaranżowane. Planowane jest wykorzystywanie płyt gipsowo-kartonowych lub ścianek meblowych. Pomieszczenia będą klimatyzowane.

 

Ponieważ jest to obiekt zabytkowy o ciekawej elewacji niemożliwe było tradycyjne docieplenie od zewnątrz. Konieczne było docieplenie ścian od wewnątrz. Zastosowanie styropianu nie było możliwe, ponieważ woda wykraplająca się na styku ocieplenia i ściany nie mogłaby odparować.

Wykorzystanie wełny mineralnej na stelażu, z zachowaniem szczeliny dylatacyjnej spowodowałoby zbyt duże zmniejszenie powierzchni wewnętrznej kondygnacji. Zdecydowano się na zastosowanie materiału YTONG MULTIPOR, który pozbawiony jest tych wad. YTONG MULTIPOR pozwala wilgoci odparować, ma znakomite właściwości cieplne, a dodatkowo daje się bardzo łatwo obrabiać, co miało znaczenie ponieważ ściany mają kształt walca.

 

Szczegółową informację na temat dociepleń od wewnątrz znaleźć można na stronach portalu www.muratorplus.pl

Firma pana Zbigniewa Bąka pierwszy raz stosowała YTONG MULTIPOR i dlatego skorzystała z instruktażu szkoleniowca z firmy Xella. To wystarczyło, żeby klejenie płyt przebiegało bezproblemowo. Z pracy z tym materiałem zadowolony jest też pan Ireneusz Kopaczewski, który jest bardzo doświadczonym pracownikiem; w firmie pana Zbigniewa Bąka od 26 lat. Jak dowiedziałem się, nie jest on wyjątkiem. Wielu pracowników związało się z firmą na długie lata. Świadczy to o dobrej atmosferze i warunkach pracy.

 

 

Inwestor:
INTERFACH s.c.
ul. Rynek 11, Radom
www.interfach.com.pl

Wykonawca:
Zakład Remontowo Budowlany, Zbigniew Bąk
ul. Garbarska 49, Radom
tel. 785 994 011
tel. 601 278 432
email: mariusz-danski50@wp.pl 

Radom

 

Karta inwestycji:

Czytaj także: