2007-12-09

Wycinki

W miejscowości Wycinki w gminie Sochocin w powiecie płońskim obserwowaliśmy budowę obory. Inwestorem jest pan Marek Paraś, który jest przykładem nowoczesnego, europejskiego rolnika - po zakończeniu studiów wyższych powrócił na ojcowiznę, by prowadzić rodzinny interes.

Obora ma rozmiary 44 m. długości i 25 m. szerokości. Ściany zewnętrzne zostały wykonane z bloczków SILKA E24. Kanały gnojowe lane betonem B20. Inwestor zdecydował się na użycie tego materiału po dokładnym rozpoznaniu właściwości SILKI. Atutem bloczków okazało się między innymi to, że po odpowiednim zabezpieczeniu impregnatem ścian zewnętrznych nie trzeba ich tynkować.

Wiąże się to z niska nasiąkliwością materiału. Po testach przeprowadzonych przez firmę XELLA okazuje się, że ciężar SILKI wzrósł o jedyne 4% gdzie normą dla wyrobów wapiennych jest 15%. Jedynie na pomieszczenia socjalne obory zostaną użyte tynki cementowo-wapienne.

Budowa jest zaopatrywana przez firmę RolBud s.j. Jest to przedsiębiorstwo, jak sami właściciele określają, prowadzone przez trzech szwagrów. W kwietniu 1991 r. trzej właściciele utworzyli w Przążewie (wieś 2 km. na północ od Ciechanowa) spółkę PPHU RolBud i podjęli handel produktami dla rolnictwa. Firma dynamicznie się rozwijała i na przełomie 2002 i 2003 roku właściciele zdecydowali o postawieniu pod szyldem PSB sklepu z materiałami budowlanymi - MRÓWKA w Ciechanowie.

 

Karta inwestycji:

Czytaj także: