2012-03-14

Chorzemin

Z czego zbudować pieczarkarnię? Odpowiedzi szukamy na budowie prowadzonej przez Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego Dana-Bud z Karpicka.

Mieliśmy już okazję odwiedzać prowadzone przez te firmę budowy. Tym razem jest to budowa nowoczesnej pieczarkarni. Jak widać na zdjęciach ściany wykonano z bloczków SILKA a elewację stanowią płyty warstwowe dostarczone przez firmę Alfa Panel Sp. z o.o. z Poznania.

 

Taki wybór to nie jedyne możliwe rozwiązanie. Do budowy pieczarkarni można też wykorzystać bloczki YTONG. Sprawdźmy obydwa materiały.

Pamiętajmy, że hodowla pieczarek powoduje duże wahania temperatury wewnątrz budynku, a także dużą wilgotność.

 

Bloczki SILKA to bardzo dobra wytrzymałość, świetne parametry akustyczne (co w pieczarkarniach nie ma specjalnego znaczenia) i bardzo duża dokładność wykonania co pozwala na murowanie na zaprawie do cienkich spoin. Ściana z bloczków SILKA jest równa, estetyczna, gładka i w obiektach rolniczych nie wymaga tynkowania. Jest odporna na korozję chemiczną, reguluje wilgotność w pomieszczeniach i jest odporna na czynniki atmosferyczne takie jak deszcz i mróz. Ma bardzo dużą trwałość ponieważ jest właściwie piaskowcem wyprodukowanym w fabryce. Bloczki SILKA wymagają jednak docieplenia. Może to być warstwa wełny mineralnej, styropianu lub bloczki YTONG MULTIPOR.

 

Jakie cechy ma YTONG? Wiadomo, że najważniejszą zaletą bloczków YTONG jest bardzo dobra izolacyjność cieplna. Pozwala to utrzymać w pieczarkarni właściwą temperaturę. Ściana może być wtedy ścianą jednowarstwową dzięki czemu wymurujemy ją bardzo szybko. To wysokie tempo budowania wynika również z precyzji wykonania bloczków - odchylenia nie przekraczają 2 mm co umożliwia wykorzystanie zaprawy cienkowarstwowej o grubości od 1 do 3 mm. To szybkie i proste murowanie w porównaniu z używaniem grubej warstwy tradycyjnej zaprawy. YTONG ma właściwości zbliżone do skały wapiennej i to również przemawia za stosowaniem go w hodowli pieczarek - jest odporny na wilgoć i pleśń. Powierzchnie zabezpiecza się wodoodpornym i elastycznym pokryciem.

 

Zamiast bloczków YTONG możliwe jest zastosowanie wielkoformatowych płyt zbrojonych YTONG, co dodatkowo przyspiesza budowę. Film na ten temat znajdziemy w dziale video portalu budowane.pl .

 

Obydwa materiały są całkowicie niepalne i zdrowe, a ich produkcja nie zagraża środowisku. 

Budowa pieczarkarni w Chorzeminie

Get the Flash Player to see this player.

 

Karta inwestycji:

Czytaj także: