2016-07-18

Nowoczesny dom, czyli energooszczędna ściana jednowarstwowa z Ytong Energo

Ciepły dom jednorodzinny powstaje w Drachalicy niedaleko Stężycy. To nowoczesny projekt: zastosowano płytę fundamentową i jednowarstwową ścianę z bloczków Ytong Energo o grubości 48 cm. Wykonawcą jest firma pana Krzysztofa Gąski.

 

Nowoczesne budowy można poznać m.in. po tym, że bloczki  przycina się piłą taśmową, a dokładność murowania sprawdza niwelatorem. To zrozumiałe, skoro pracujemy z materiałem wykonanym z dokładnością do ±1 mm. Cała ściana może wtedy zostać wymurowana z dokładnością do pojedynczych milimetrów.


Po co taka dokładność? Otóż korzyści jest wiele.

Taka równa ściana pozwala na położenie tynku cienkowarstwowego - oszczędzamy na robociźnie i materiałach. W pomieszczeniach takich jak łazienki czy kuchnie możemy ścianę zagruntować i od razu przyklejać płytki - nie ma potrzeby stosowania tynku wyrównawczego.

Nie bez znaczenia jest fakt, że kolejne ekipy, czyli tynkarze, glazurnicy czy dekarze, nie będą narzekać i krzywymi ścianami uzasadniać wyższe koszty swoich prac.

Dom, który powstaje, na pewno będzie komfortowy i tani w eksploatacji. Ściana z bloczków Ytong Energo o grubości 48 cm jest niezwykle ciepła. Wśród wszystkich systemów betonu komórkowego Ytong Energo i Ytong Energo+ stanowią najcieplejsze odmiany bloczków. Dla zapewnienia najwyższych parametrów termicznych budynku użyto również innych elementów systemu Ytong; nadproży i elementów ocieplenia wieńców, dzięki którym maksymalnie ograniczono mostki termiczne. Po zastosowaniu dobrych, trójszybowych okien uzyskamy świetne parametry energetyczne domu.

Inwestor zdecydował się na bardzo nowoczesne rozwiązania. W płycie fundamentowej znalazło się ogrzewanie podłogowe, które będzie zasilane solarami umieszczonymi na dachu.

Pan Krzysztof opowiedział nam jak skonstruowana jest płyta fundamentowa. Podstawą jest warstwa zagęszczonego piasku o grubości około 30 cm, na którym wylewa się chudy beton. Kolejna warstwa to izolacja przeciwwilgociowa (tu była to folia budowlana 0,5 mm). Następnie układa się warstwę ociepleniową całej płyty (tutaj zastosowano styropian typu „podłoga” - 2 warstwy po 10 cm każda). Na styropianie układa się kolejną warstwę folii oddzielająca beton od styropianu. Po ułożeniu zbrojenia (tu było dwuwarstwowe; dolne i górne) wylano zasadniczą warstwę betonu grubości 25 cm, zatartą na gładko, wypoziomowaną, gotową pod parkiety i terakoty.

Może się to wydawać skomplikowane, ale okazuje się, że płyta fundamentowa wymaga mniejszych ilości betonu i jest tańsza w porównaniu z fundamentem tradycyjnym. Warto o tym pamiętać decydując się na budowę domu.

Wykonawca:

Gąska - Budownictwo

Dąbia Nowa 38b, 08-500 Ryki
tel.: (81) 865 41 65
tel.: 501 158 730
e-mail: krzysiek@gaska-bud.pl
www.gaska-bud.avx.pl

 

 

Karta inwestycji:

Czytaj także: