2015-11-16

Czy domy z bloczków Ytong są ciepłe? Cz.2.

Odwiedzamy właściciela kolejnego domu, w którym zastosowano ścianę jednowarstwową z bloczków Ytong. Pytamy jak takie rozwiązanie sprawdza się w trakcie eksploatacji domu. 

 

Pan Wojciech Nogieć wybudował dom o powierzchni 180 m2 w 2011 roku w miejscowości Siemiatycze Stacja. Ściany zewnętrzne wymurowano z bloczków Ytong Energo 36,5 cm. Wykorzystano wszystkie elementy systemu Ytong, w tym nadproża i strop z płyt Ytong. Dom, przez cztery lata eksploatacji, nie został otynkowany. Na powierzchni bloczków Ytong położono siatkę i zaciągnięto klejem. Nie są ocieplone dodatkowymi materiałami, chociaż wielu znajomych inwestora uważało, że ściana jednowarstwowa nie zda egzaminu. 

 

W czasie pierwszej zimy, kiedy dom nie był jeszcze zamieszkały, temperatury spadały w tym zimnym, wschodnim, regionie kraju do - 35 stopni. Dom był ogrzewany, ale jeszcze nie pełną mocą. Pan Wojciech podkreśla, że nic nie przemarzło przy tych ekstremalnych mrozach. 

 

Dom ogrzewany jest piecem na drewno i węgiel. Wykorzystywane jest głównie drewno. Na ogrzewanie, w trakcie sezonu, zużywa się 10-12 m3 drewna. Koszt opału to około 1500 - 1800 pln.  W poprzednim domu inwestora koszty były dwukrotnie wyższe. Do pieca podkłada się od godziny 14-tej. Pali się do 22-giej. Ściany trzymają temperaturę do kolejnego popołudnia - nie trzeba wstawać w nocy, nie trzeba palić w piecu rano. 

 

Pan Wojciech przyznaje, że ogrzewanie gazowe byłoby wygodniejsze. Można wtedy zostawić dom w zimie bez opieki, ogrzewanie będzie działało automatycznie. Inwestor planuje instalację ze zbiornikiem płynnego gazu ponieważ nie ma możliwości technicznych podłączenia się do sieci gazociągowej. 

 

Inwestor podkreśla jakość wykonania prac budowlanych, które wykonała  firma Logic, pana Adama Łazowskiego. Wspomina czystość na budowie i precyzję murowania. A pan Wojciech potrafi to ocenić. Zajmuje się ciesielstwem i dekarstwem i zdarza mu się wykonywać dachy na domach postawionych przez pana Łazowskiego. Te domy wyróżniają się jakością i starannością wykonania.

 

 

Karta inwestycji:

Czytaj także: