We wsi Barnisław koło Szczecina jedynym medium jest prąd. Cała wieś objęta jest opieką konserwatora zabytków, więc bryła domu musi być prosta, z dwuspadowym dachem i tradycyjnym pokryciem. Właśnie w takich warunkach pan Tomasz Kuczyński, architekt, kończy budować swój dom pasywny.
Dom powstaje na zabudowanej już działce, obok domu istniejącego. Nie jest duży, ale zwracają uwagę duże okna i przygotowane miejsce pod wielkie narożne okno na parterze domu.
Powierzchnia użytkowa to 111 m2. Zaprojektowany jako dom pasywny czyli taki, w którym zapotrzebowanie energetyczne jest poniżej 15kWh na metr kwadratowy rocznie. Tu będzie 9 kWh na metr kwadratowy czyli po prostu świetnie. Jak osiąga się takie parametry?
Kilka najczęściej spotykanych cech domów pasywnych:
- zwarta bryła budynku,
- ściany konstrukcyjne z twardego, wytrzymałego materiału,
- ocieplenie grubą warstwą styropianu (np. 40 cm),
- duże przeszklenia od południa, aby ogrzewać dom ciepłem słonecznym,
- specjalne okna i drzwi o znakomitych parametrach cieplnych,
- wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła z wydalanego na zewnątrz powietrza,
- pompa ciepła jako ogrzewanie wody.
Pan Kuczyński, jako architekt, interesował się wcześniej rozwiązaniami energooszczędnymi. Przez ostatnie trzy lat zaobserwował istotny spadek cen materiałów i rozwiązań stosowanych w domach pasywnych. Z tych powodów postanowił zaprojektować dla siebie właśnie dom pasywny. Ważne, że jego budowa będzie kosztować praktycznie tyle co podobnej wielkości domu w tradycyjnych technologiach. Natomiast koszty eksploatacji będą znikome. Pan Tomasz Kuczyński podkreśla, że ważne jest takie właśnie myślenie; koszty mieszkania w domu = rata kredytu + koszty eksploatacji. Zbyt mało osób bierze pod uwagę koszty eksploatacji domu.
Pan Kuczyński nie zgadza się z poglądem, że dom pasywny musi być drogi. Nie chodzi tylko o ceny materiałów, ale również o takie urządzenia jak rekuperatory i pompy ciepła. W swoim domu zastosował wielofunkcyjne urządzenie, które jest rekuperatorem, pompą ciepła i zbiornikiem na wodę. Cały system ogrzewania domu był tańszy niż tradycyjny system ogrzewania domu z piecem kondensacyjnym w domu podobnej wielkości.
Osoby zainteresowane odsyłamy do firmy pana Tomasz Kuczyńskiego FUTUREhause. Firma zajmuje się projektowaniem i realizacją domów pasywnych i energooszczędnych, a także certyfikacją budynków pod względem energetycznym.
FUTUREhause.pl
Tomasz Kuczyński
tel. 508 221 801